Suyun Vücut Üzerindeki Faydaları

Suyun Vücut Üzerindeki Faydaları
Su, yiyeceklerde bulunan sudan, vücutta meydana gelen kimyasal reaksiyonlardan ve içmekten elde edilir. Ter, su soluduğumuzda su buharı, dışkı ve idrarla kaybolur.

Su hücre yaşamında önemlidir. Vitaminler, mineraller ve glikoz, vücut yapılarının büyümesini, çoğalmasını ve hayatta kalmasını sağlayarak, bizi sağlıklı ve güçlü tutan, ilk yapı malzemesi olarak görev yapan hücrelere dağıtılabilir. Ek olarak, su sindirime yardımcı olarak yediğimiz yiyeceklerin kimyasal olarak parçalanmasına yardımcı olabilir. Su, yiyecek ve sıvıyı parçalamaya, mineralleri ve diğer besin maddelerini çözmeye yardımcı olan, kan ve lenf sistemi yoluyla taşınabildikleri için vücutta çok erişilebilir olmasını sağlayan enzimler içeren tükürüğün oluşmasına yardımcı olur. Bu sistem enfeksiyonlarla savaşmak için önemli hücreler içerir, bu nedenle üşüttüğümüzde çok fazla su alınmalıdır. Ayrıca, su yardımıyla, çözünür lif sindirilebilir, geçmesi kolay yumuşak dışkılara izin verir, kabızlık miktarını azaltır ve böbrekler ve karaciğerden çalışır.

Su, organ hücrelerinin reddettiği toksinleri veya potasyum ve sodyum ve üre (diyet proteininin işlenmesi yoluyla oluşan) gibi fazla elektrolitleri içeren atık ürünleri çıkarabilir ve idrar, dışkı ve terleme yoluyla uzaklaştırır. Bunun yanı sıra, su, ister soğuk ister sıcak bir ortamda, vücut sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı olur. Çevre sıcaklığı vücut sıcaklığından daha yüksek olduğunda, vücut terleme ve solunum yoluyla cildin yüzeyinde kendini soğutmaya başlayacaktır.

Ek olarak, beyin hormon ve nörotransmitter üretimi için suya ihtiyaç duyar. Su vücutta yeterli değilse, beyin% 73 sudan yapılması gerektiği için beyin iyi işlev göremez. Bir kişi yorgun olacak ve dehidrasyon nedeniyle baş ağrısına sahip olacak. Zihinsel aritmetik ve diğer karmaşık görevleri yapabilme yeteneğimiz etkilenecek ve birinin kısa süreli hafızası olacak. Su olmadan, alkol, kafein ve ilaçlar gibi daha bağımlılık yapan dürtüler olurdu. Dahası, susuz kaldığımızda, kalp, kaslara yeterli oksijen almak için kanı daha hızlı pompalamak zorunda kalacağı için yorulur.

Su, vücudu nemli tutarak, mukoza zarları (hava ile temas ettiğinde vücudun çizgisini ve bölgesini çizen ince bir epitel doku tabakası) gibi hassas alanlarda en iyi nem seviyelerini vermeye yardımcı olur. ), kan, beyin ve kemiklerde olduğu gibi. Sadece bu da değil, su eklemler için bir yağlayıcı görevi görebilir ve bu da onu korumaya yardımcı olur, hareket etmemize yardımcı olur ve esneklik sağlar. Su, vücudun içinden tüm hücrelere oksijen verilmesine yardımcı olduğu ve kan dolaşımı sıvısını kan damarlarından akacak kadar koruduğu için de gereklidir. Ayrıca, gözlerde, omurilikte ve hatta fetüste amniyotik sıvı yoluyla amortisör görevi görür ve bu da taşındığında şokun önlenmesine yardımcı olur.

 Günlük yaşamımız için yeterli miktarda su almak önemlidir ve vücudumuzun düzgün çalışmasına yardımcı olur.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir