Marka Tescil Sorgulama

Marka Tescil Sorgulama

Ticarette büyük firmalar müşterilerinde sağlam bir marka algısı yaratmış olan işletmelerdir. Bazen markalar işletme adlarının önüne geçmektedir. Başarılı çalışmalar sonucu yaratılan isim algısı da satışları artırmaktadır. isim algısının artırılabilmesi, müşterinin sevdiği, kaliteli ve memnuniyet duyduğu ürün ve hizmet sunmaktan geçmektedir. Bu sunumu yapan markalarda müşterilerini garantilemiş olmaktadır.

Müşterilerin aklına doğru bir şekilde sokulmuş olan aktif ve dinamik isim başarıyı getirmektedir. Aslında marka zihinsel bir ürün gerçekliliği olup, marka tescil sorgulama yapılırken bu konunun göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Bu anlamda marka yönetimi de, firmaların ürün ya da hizmetlerinin firmayla olan bağlantısını kapsamaktadır.

Bu bağın güçlü olması satışlar o derece de artmakta ve hedeflenen büyüme gerçekleşmektedir. İşletmeler isimlerini tescil ettirdiklerinde kendilerini koruma altına almış olmakta ve haksız rekabetten de korunmaktadır.

Marka Tescili

Marka tescil sorulama işlemi yapılmadan önce hedef kitlenin çerçevelenmesi ve üretilen ürün ya da hizmetlerin kapsamının bilinmesi çok önemlidir. Marka adının sorgulanmasına bu şekilde başlanmalıdır. Öncelikle markanın hangi ürün ya da hizmeti kapsaması gerekliliğinin belirlenmesi gerekmektedir.

Bundan sonra;

  1. Sektör Araştırması
  2. Kaynak ve Pazar Alanı Belirleme
  3. Rakip Firmalarını Stratejilerinin İncelenmesi
  4. Hedef Müşteri Kitlesinin Tespiti
  5. İsim Araştırması çalışmaları yapılarak planlanması gerekmektedir.

Belirlenen ismin daha önce alınıp alınmadığını kontrol etmek için sorgulama yapılmaktadır. Bu çalışma önemlidir ve titizlikle yapılması gerekmektedir. Sorgula işleminin uzman kişiler tarafından yapılarak raporlanması önemli bir konudur.

Marka Tescili Sorgulama İşlemi

Marka, ürün ya da hizmetlerin ayırt edilmesini sağlayan veya diğer firmalardan ayrılmasını sağlamak amacı ile oluşturulmuş işaretlere denilmektedir. yapılırken markanın (işaretin) ayırt edici bir özelliği olmak zorundadır. İşaretler, harf, logo hatta isim ve soy isim olabilmekte ve marka tescili ile korunmaktadır.

Oluşturula markanın korunması ve bütün haklarının kullanıcıda kalabilmesini sağlayabilmek için Türk Patent Ve Marka Kurumu’na başvuru yapılması gerekmektedir. markanın korunması süresi, başvuru tarihinden itibaren 10 yıldır.

Tescilin onaylanma süresi ise yaklaşık bir yıl sürmektedir. Markayı 10 yıl boyunca başka kurum ve kuruluşlar izinsiz kullanamamakta, sadece marka sahibinin isteği doğrultusunda bu hak kullandırılabilmektedir. Marka sahibi istediği takdirde markasını da devretme hakkına sahip olmaktadır.

Marka Tescil Belgesi nasıl Alınmaktadır?

Marka tescil belgesi almak araştırma ve başvuru olarak iki bölümde incelenmektedir. Araştırmada, ismin tescile uygun olup olmadığı marka tescil sorgulama yapılarak araştırılmaktadır. Başvuruda ise, yönetmeliğe uygun olarak hazırlanmış belgelerin Türk Patent Enstitüsüne gönderilmesidir.

Başvuru Enstitü tarafından incelenmekte ve sonucun olumlu olması durumunda isim üçüncü şahısların itirazlarına karşı Resmi Marka Bülteni’n de yayınlanmakta ve üç ay yayında kalmaktadır. Bu süreçte bir itiraz olmazsa Türk Patent Enstitüsü tarafından markanın tescili yapılmaktadır.

Sonuç olarak; marka işletmelerin büyümesinde ve satışlarının artırılmasında önemli rol oynamaktadır. Günümüzde markanın önemi daha da iyi anlaşılmaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir